تاریخ امروز:دوشنبه , ۱۰ مهر ۱۴۰۲

راهنمای مقدماتی ثبت اختراعات

مراحل ثبت اختراع شامل مجموع اقدامات از زمان شروع تنظیم اظهارنامه تا زمان دریافت گواهی ثبت اختراع می باشد

مراحل ثبت اختراع شامل مجموع اقدامات از زمان شروع تنظیم اظهارنامه تا زمان دریافت گواهی ثبت اختراع می باشد که معمولا به هفت  شامل ۱-تکمیل طرح  ۲- تنظیم اظهارنامه  ۳-بررسی اولیه  ۴-مرجع استعلام  ۵-افتتاح پرونده فیزیکی ۶-انتشار آگهی  ۷-دریافت گواهی، مرحله تقسیم می گردد: آموزش ثبت اختراع

 • تکمیل طرح:

شامل مراحل پرورش ایده ، از جمله: اصلاح ابعاد علمی طرح و پژوهش های مرتبط و جستجو های اولیه می باشد.


 • تنظیم اظهارنامه :

شامل مراحل طراحی و تنظیم نقشه فنی، ادعانامه و شرح و توصیف و چکیده طرح می باشد.


مراحل ثبت و بررسی اظهارنامه اختراع

توجه: تسلیم اظهارنامه اختراع تنها از طریق الکترونیکی امکان پذیر بوده و متقاضیان ثبت اختراع می توانند از طریق این آدرس اظهار نامه خود را تسلیم اداره اختراع نمایند.


ثبت اظهارنامه اختراع

اظهارنامه و مدارک را تکمیل و از بخش http://ipm.ssaa.ir  سامانه ثبت اسناد و املاک کشوری ارسال نمایید.

 • منتظر دریافت پیام کوتاه تایید ارسال پس از ثبت اظهارنامه باشید .

بررسی اولیه :

 • شامل مراحل ارسال الکترونیکی اظهارنامه، و بررسی  و اعلام نظر توسط کارشناسان و رئیس اداره می باشد.

بررسی مقدماتی

– تکمیل بودن یا  عدم تکمیل بودن مدارک و ضمائم اظهارنامه : در صورتیکه اظهارنامه مطابق استانداردهای تایین شده آن تنظیم نشده باشد کارشناس اقدام به صدور اخطار رفع نقص می نماید و متقاضی ظرف ۳۰ روز مهلت دارد تا نسبت به اصلاح یا تکمیل مدارک اقدام نماید.

در صورتیکه اظهارنامه تکمیل باشد در مرحله بعدی اختراع بر پایه کلیه واژهای استنباطی مورد بررسی و جستجو قرار خواهدگرفت و در صورتیکه اختراعاتی مشابه اختراع مورد ادعا مشاهده گردد ابلاغیه وجود اختراعات مشابه به متقاضی صادر میگردد تا در صورتیکه اختراع خود را مشابه اختراعات سابق بداند بصورت مستدل جدید بودن و گامهای ابتکاری و مزایای اختراع خود را نسبت به اختراعات پیشین بیان نماید .


 • استعلام:

مرجع استعلام: استعلام یکی از مراحل اختصاصی بررسی ویژگی های اختراع است ، در این مرحله داوران هیئت علمی یکی از مراکز علمی درمورد جدید بودن در جهان ، نوآوری و قابلیت ساخت و تجاری سازی اختراع نظر می دهند.

درصورتی که دفاعیه این مقایسه مورد قبول کارشناس قرار گیرد ،کارشناس اقدام به استعلام از مراجع ذیصلاح می نماید و اداره اختراع یک نسخه از استعلام و ضمائم اظهارنامه اختراع  را به مرجع ذیصلاح ارسال می نماید و پاسخ استعلام نیز معمولا از طریق همین سامانه دریافت می شود  .

در صورتیکه مرجع استعلام اختراع را از نظر (جدید بودن در سطح جهان– نوآوری گام ابتکاری و قابلیت ساخت و کاربرد صنعتی) تایید نماید مرجع ثبت موضوع را از طریق سامانه به اداره ثبت اختراع اعلام می نماید.آموزش ثبت اختراع


 • افتتاح پرونده فیزیکی

پس از این که طرح شما از نظر مرجع استعلام و اداره اختراعات تایید شد، ابلاغیه پرداخت هزینه اولیه حق الثبت و افتتاح پرونده فیزیکی صادر می گردد.


 • انتشار آگهی و دریافت گواهی

  پس از تایید پرونده فیزیکی و انتشار آگهی اختراع در روزنامه شما می توانید با مراجعه به اداره ثبت اختراع گواهی طرح را دریافت نمایید.


  راهنمای تخصصی نگارش اظهارنامه اختراع

  شامل تمام اطلاعات مورد نیاز شما برای اینکه بتوانید اظهارنامه (نقشه فنی،ادعا نامه و شرح و توصیف و چکیده و الصاقات) اختراعتان را بصورت حرفه ای و تخصصی تنظیم کنید..همچنین حاوی نمونه های آماده اظهارنامه حرفه ای و قالب خام اظهارنامه..

  ۱۰۰٫۰۰۰ تومان

  ۴۹۰۰۰ تومان (۵۰% تخفیف)


  بسته تخصصی راهنمای جامع ثبت اختراع

  شامل تمام اطلاعات و مراحل و نکات مورد نیاز از زمان نگارش ایده تا دریافت گواهی ثبت اختراع ..

  ۲۰۰٫۰۰۰ تومان

  ۹۹۰۰۰ تومان (۵۰% تخفیف)


  ایدیامارکت/مرکز تجارت اختراعات و نوآوری ایران

2 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *