تاریخ امروز:یکشنبه , ۲۸ مهر ۱۳۹۸

خرید و فروش اختراعات

اختراع و لقب مخترع در بین جوامع همواره با ارزش و احترام خاصی همراه بوده و جهان هر روز بیشتر به ارزش خلاقیت و جذب افراد خلاق پی میبرد و این مسئله هر روز از اهمیت بیشتری برخوردار می گردد.

خرید و فروش اختراع

اختراع و لقب مخترع در بین جوامع همواره با ارزش و احترام خاصی همراه بوده و جهان هر روز بیشتر به ارزش خلاقیت و جذب افراد خلاق پی میبرد و این مسئله هر روز از اهمیت بیشتری برخوردار می گردد، مهم ترین موردی که می تواند خلاق بودن شخص را اثبات کند مخترع بودن و داشتن اختراع است. داشتن یک اختراع در درجه اول اختراع نشان دهنده این امتیاز است که شما دارای یک ابتکار جهانی تایید شده هستید و نشان دهنده خلاقیت سازنده شما در حل مسائل و پیشبرد علم است.

در دیدگاه جهانی داشتن مالکیت یک اختراع به معنی در اختیار داشتن یک دارایی ارزشمند است، برای مثال: یک شخص با سرمایه کلی N $ که دارای مالکیت یک اختراع نیز باشد، از دیدگاه بین المللی معتبر تر و ثروتمند تر از یک شخص دارای همین میزان یا حتا دها برابر سرمایه بیشتر و بدون مالکیت یک اختراع محصوب می گردد. لذا دارا بودن امتیاز مادی اختراع (به عنوان مالک) و یا معنوی (به عنوان مخترع) تاثیر زیادی در جهش موقعیت اجتماعیتان در سطح بین الملل خواهد داشت.

از آنجا که داشتن ثبت اختراع تاثیر ویژه ای در زندگی ، تحصیل و آینده اشخاص دارد، تمایل بالایی بین شرکت ها، اشخاص و خانواده ها جهت خرید و یا ثبت اختراع وجود دارد.

تقویت رزومه ، استفاده از تسهیلات و امتیازات مربوطه از جمله خدمت سربازی ، افزایش رتبه علمی، تجاری سازی یا تجارت امتیاز اختراع ، گرفتن پذیرش تحصیلی و ..برخی به دلایل مهم تمایل افراد برای خرید اختراع است.


قوانین خرید و فروش اختراعات:فروش مالکیت:

مطابق قانون خرید و فروش مالکیت اختراع در هر مرحله ای منعی ندارد و سازوکار قانونی لازم از طریق اداره ثبت اختراع و دفتر ثبت اسناد رسمی وجود دارد. قرار داد.  توافقات بین طرفین در فروش مالکیت کاملا شخصی است و هیچ نهادی در این زمینه دخالت نمی کند.


فروش مخترع:

فروش مخترع، به این معنی که یک مخترع در ازای دریافت هزینه اختراع خود را به نام شخص دیگری ثبت و یا اسم خود را حذف و نام شخص دیگری را به عنوان مخترع معرفی کند، در درجه اول یک عمل غیر اخلاقی است و هر عمل غیر اخلاقی طبعا با قانون مغایرت دارد. با این وجود هیچ بندی در قانون که اختصاصا به جرائم، پیگیری و یا منع قانونی فروش مخترع اشاره داشته باشد وجود ندارد،  از این رو تا زمانی که شاکی خصوصی وجود نداشته باشد پیگرد قانونی ندارد.


افزودن مخترع:

افزودن مخترع تا قبل از دریافت گواهی ثبت اختراع ، با ثبت تغییرات امکان پذیره بعد از ثبت اختراع از زمان انتشار آگهی و صدور گواهی امکان تغییر در اسامی مخترعین وجود ندارد.

از لحاظ قانونی افزودن مخترع به تیم مخترعین در ازای حمایت و مشارکت علمی در پیشبرد و ارتقای اختراع مجاز است و منعی ندارد. یک متقاضی می تواند ضمن حمایت و مشارکت در اختراع به عنوان مخترع تا ۱۰۰% حق امتیاز اختراع را از سایر مخترعین تیم خریداری کند.


افشای اختراع

جهت افشای طرح نیازی به صبر کردن تا زمان دریافت گواهی نیست و پس از ارسال درخواست از تاریخ ارسال اظهارنامه جهت بررسی اولیه هیچ مشکلی جهت افشای اختراع وجود ندارد.

در امریکا هرگونه افشای اختراع قبل از ثبت اظهارنامه منجر به رد اختراع می گردد.

افشای اختراع در ایران تا ۶ ماه قبل از ثبت اظهارنامه بلامانع است با این حال توصیه می شود تا زمان ثبت اظهارنامه از افشای آن خودداری کنید.

بعد از تاریخ تایید ثبت اظهارنامه(زمانی که طرح جهت بررسی در سامانه اداره اختراعات ارسال می شود) افشای اختراع بلامانع بوده و در هیچیک از مراحل ثبت ملی و بین المللی مشکلی ایجاد نمی گردد.


خرید و فروش اختراع در ایدیامارکت:

سایت ایدیا مارکت یک نمایشگاه معرفی اختراعات جهت خرید و فروش به روش کاملا قانونی است.

در ایدیامارکت امکان پیوستن به مخترعین با مشارکت در ارتقای اختراع نیز با راهنمایی کارشناسان ما وجود دارد

تمامی اختراعات ایدیامارکت دارای نقد و بررسی تخصصی، تصاویر گرافیکی و توضیحات می باشند و توسط پارامترهایی از جمله درصد نوآوری ، امکان تجاری سازی و امکان دریافت تاییدیه های علمی و تسهیلات و مدت زمان تا ثبت نهایی مورد ارزیابی و قیمت گذرای قرار گرفته اند و امکان خریدی با اطمینان و اطلاعات مناسب را به خریدار میدهد.

در ایدیا مارکت خریدار می تواند با کمک کارشناسان ما در زمینه مورد نظر ایده پردازی کند و با ارائه ی ایده یا پیشنهاد ارتقای طرح ، به جمع مخترعین اختراع مورد نظر خود بپیوندد.


سازوکار ایدیا مارکت جهت حذف و مقابله با روش های غیر اخلاقی مبادلات اختراع صورت گرفته است.


ایدیامارکت/تنها مرجع رسمی تجارت و خرید و فروش اختراعات

اشتراک‌گذاری

2 نظر

 1. بهروز برزگر پاسخ

  سلام من دو اختراع ثبت شده دارم یکی مربوط به مخابرات میشه و دیگری مربوط به لوازم خانگی آیا شما می توانید برایم مشتری پیدا کنید ؟

  1. ایدیامارکت نویسنده پاسخ

   مخترع گرامی
   با سلام
   ایدیامارکت تنها مرکز تخصصی در زمینه تجارت و خرید و فروش اختراعات می باشد و اکثر خدمات بصورت رایگان یا با تخفیف بالا به مخترعین ارائه می گردد.
   جهت ثبت درخواست به ایمیل ایدیامارکت و یا شماره تماس ۰۹۱۰۴۷۱۸۱۵۷ پیام ارسال نمایید .
   با تشکر..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *