تاریخ امروز:چهارشنبه , ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

ثبت بین المللی اختراع یا PCT :

 

 

آشنایی با اظهارنامه بین المللی اختراع یا اظهارنامه PCT :

ثبت بین المللی PCT به معنی حفاظت از حقوق اختراع در تمام کشور ها نیست . در واقع چیزی به نام ثبت بین المللی وجود ندارد و برای ثبت اختراع در هر کشور باید جداگانه اقدام کرد که این کار دشوار است به همین دلیل طی یک معاهده بین المللی (کنوانسیون پاریس)ثبت PCT  شکل گرفت. PCT  به شما کمک می کند که بدون طی مراحل زمان بر و پیچیده تنظیم اظهارنامه با قالب و قوانین هر کشور و گذراندن مراحل استعلام و داروی اختراع در هر کشور با سرعت بالایی اختراع خود را تنها با ارسال اظهارنامه مورد تاییدPCT  و پرداخت هزینه حق الثبت هر کشوری منطبق با زمان حق تقدم خود اقدام به ثبت کنید لازم به ذکر است که تمامی امتیازهای انحصاری اختراع محدود کشوری است که اختراع در آن به ثبت رسیده، به این معنی که چنانچه شما اختراع خود را به عنوان مثال در ایران به ثبت رسانیده باشید، تمام حقوق انحصاری اختراع تنها در ایران قابل اعمال است و چنانچه شخص دیگری در هر کشور دیگری از جهان از کار شما بهره برداری نماید، امکان پیگیری قانونی در آن کشور را نخواهید داشت مگر اینکه اختراع را در آن کشور نیز به ثبت رسانید.

حال چنانچه فردی اظهارنامه اختراع خود را در یک کشور تسلیم کرده باشد و بخواهد آن را در کشور دیگری به ثبت برساند در حالت کلی دو روش وجود دارد:

  • ثبت اختراع در کشورهای دیگر با استناد به کنوانسیون پاریس (حق تقدم ۱۲ ماهه):

بر این اساس از تاریخ ارسال اولین اظهارنامه، ۱۲ ماه فرصت دارید تا اقدام به تسلیم اظهارنامه خود در سایر کشورهای عضو کنوانسیون پاریس نمایید.

  • ثبت اختراع در کشورهای دیگر بر اساس معاهده همکاری ثبت اختراع PCT (حق تقدم ۳۰ ماهه)

در این روش از تاریخ ارسال اولین اظهارنامه، ۱۲ ماه فرصت دارید تا اقدام به تسلیم اظهارنامه  خود جهت ثبت PCT در WIPOنمایید. پس از آن از تاریخ حق تقدم(ارسال اولین اظهارنامه) ۳۰ ماه فرصت دارید که اقدام ثبت اختراع در هریک از کشورهای هدف صورت گیرد. در واقع با ثبت PCT، تنها حمایت ۳۰ ماهه حق تقدم برای ثبت اختراع خود در کشور های مورد نظر دریافت می نمایید.

مزایای استفاده از سیستم PCT

– امکان ثبت اظهارنامه بین المللی در هر نقطه ای از جهان ( از طریق اینترنت )

– کاهش هزینه و زمان و  دریافت حق تقدم ۳۰ماهه در ۱۵۵ کشور

– افزایش مهلت زمانی حق تقدم از ۱۲ ماه (کنوانسیون پاریس) به ۳۰ ماه

– صدور گواهی گزارش جستجو و نظر کتبی یک مرجع معتبر بین المللی در مورد اختراع: یکی از مهمترین مزایای سیستم PCT ارائه گزارش جستجو و نظر کتبی یک مرجع معتبر بین المللی درباره اظهارنامه اختراع می باشد. متقاضی با این گزارش می تواند به میزان اختراع پذیری اختراع و اختراع هایی که در فرایند ملی ممکن است رقیب یا مانع ثبت این اختراع شوند پی ببرد. همچنین با داشتن گواهی  PCTدر مرحله ثبت ملی خیلی از مراحل داوری حذف می گردد.

– انتشار اظهارنامه در سایت سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو).

معاهده همکاری ثبت اختراع Patent Cooperation Treaty

ترجمه معاهده ثبت اختراع PCT:

2 نظر

  1. حسن میرزانژاد پاسخ

    سلام اگر ۱۲ ماه گذشته باشه از تاریح اظهارنامه ایران و pct رو انجام بدیم بدون اشاره به اظهارنامه ایران چه اتفاقی میفته؟ من اینکارو کردم آیا درست هست یا اشتباه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *