تاریخ امروز:چهارشنبه , ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

مراحل و هزینه های ثبت PCT اختراع :

فرآیند ثبت اختراع در سیستم بین المللی شامل دو مرحله است:

 

آشنایی با مراحل و هزینه های ثبت بین المللی اختراع یا PCT :

فرآیند ثبت اختراع در این سیستم شامل دو مرحله است:

 • تنظیم اظهارنامه بین المللی :

اظهارنامه به یکی از زبان های مورد تایید وایپو (انگلیسی،روسی،فرانسه،آلمانی) و براساس پلتفرم استاندارد مرجع بین المللی تنظیم می گردد.

 • ثبت اظهارنامه بین المللی (File PCT application):

اظهارنامه و مشخصات از طریق سایت وایپو ارسال می گردد. بر این اساس از تاریخ حق تقدم (تاریخ ثبت اظهارنامه اول در کشور مرجع) ۱۲ ماه فرصت دارید تا اقدام به ثبت یک اظهارنامه بین المللی(PCT) نمایید. ارسال اظهارنامه از طریق سایت وایپو صورت می گیرد.

 • پرداخت هزینه بررسی اولیه:

بعد از ارسال اظهارنامه ۳۰ روز مهلت دارید هزینه بررسی اولیه (حدود ۱۴۰ فرانک سوییس) از طریق حساب های بین المللی پرداخت گردد.

 • تایید و ارسال به یکی از مراجع بین الملی جستجو (ISA):

درصورتی که اظهارنامه و مشخصات صحیح و براساس استاندارد تنظیم شده باشد اظهارنامه جهت بررسی به یکی مراجع بین المللی جستجو به انتخاب متقاضی (برای ایران یکی از کشورهای : هند،چین،روسیه و اروپا)ارسال می گردد.

 • پرداخت هزینه جستجوی مقدماتی :

این هزینه بین ۵۰ الی۵۰۰۰ یورو بسته به اظهارنامه و مرجع انتخابی متفاوت می باشد.

 • جستجوی بین المللی مقدماتی (International search report and written opinion):

در این مرحله یک مرجع جستجوی بین المللی (برای جمهوری اسلامی ایران کشورهای، روسیه، چین، هند و اداره ثبت اختراعات اروپا در نظر گرفته شده اند) پرونده متقاضی را بررسی کرده و گزارش جستجو و نظر کتبی خود را راجع به ادعاهای متقاضی اعلام می‌نمایند. این نظر برای سایر کشورها الزام آور نیست.

 • انتشار بین المللی (Publication of international application)

در این مرحله اظهارنامه بین المللی متقاضی به همراه ضمایم مربوطه و همچنین گزارش جستجو و نظر کتبی مرجع بین المللی جستجو در سایت وایپو (http://www.wipo.int/patentscope/en/) منتشر خواهد شد.

 • جستجوی بین لمللی تکمیلی( (Supplementary international searc– (اختیاری)

متقاضی در صورت تمایل می‌تواند درخواست جستجوی بین المللی تکمیلی داشته باشد که بر اساس آن، ادعاهای او علاوه بر پایگاه داده های بین المللی، در مجلات، مقالات، نشریه های علمی مرتبط و … نیز جستجو شده و مرجع بین المللی جستجو، گزارش جستجو و نظر کتبی خود را راجع به ادعاهای متقاضی اعلام می‌نمایند. این نظر برای سایر کشورها الزام آور نیست.

 • فاز ملی (National phase)

پس از تسلیم اظهارنامه PCT و حداکثر ۳۰ ماه از تاریخ تسلیم اظهارنامه حق تقدم، فرصت دارید تا جهت ثبت اختراع خود در کشورهای هدف اقدام نمایید. ذکر این نکته ضروریست که در صورت عدم اقدام متقاضی جهت ثبت ملی اظهارنامه در این مهلت ۳۰ ماهه، ، ثبت اختراع مذکور در سایر کشورها در آینده امکان پذیر نیست.

نمودار مراحل ثبت بین المللی

نمودار مراحل ثبت اظهارنامه PCT

شرح هزینه های مربوط به ثبت اظهارنامه بین المللی را میتوانید ار اینجا دریافت نمایید.

4 نظر

 1. ستار پاسخ

  با سلام و تشکر از توضیحات مفیدی که ارائه نمودید.
  اگر درست متوجه شده باشم، انجام موفقیت آمیز این فرایند تنها مدت زمان حق تقدم را از ۱۲ ماه به ۳۰ ماه افزایش می دهد و تازه بعد از این فرایند می توانیم برای کشورهای دیگر اقدام کنیم؟ خب خود این فرایند چقدر طول می کشد؟ اگر اختراع در این فرایند تایید نشود دیگر نمی توانیم برای کشوری بفرستیم؟ و آیا بعد از تایید در این سامانه باید بررسی و هزینه جداگانه ای را برای ثبت در هر یک از کشورهای هدف بپردازیم؟ اینطوری هزینه های ثبت و زمان صرف شده خیلی بیشتر نمی شود؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *