تاریخ امروز:چهارشنبه , ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

سوالات مربوط به ثبت اظهارنامه اختراع:

کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.

روش های پرداخت هزینه اظهارنامه اختراع به چه صورت می باشد؟

در تمامی مراحل امکان پرداخت هزینه ها صرفا از طریق حساب کاربری بصورت اینترنتی امکان پذیر است.  که امکان پرداخت با تمامی کارتهای بانکی عضو شبکه شتاب وجود دارد.
در مورد متقاضیان غیر ایرانی کـه ، تقـاضـاهـای خـود را مستقیمـاً تسلیم اداره ثبت اختراعات ایران می نمایند ، می بایست معادل ارزی مبلغ ریالی تعیین شده در هر مرحله را بپردازند.

برای پاسخ به اخطار رفع نقص باید به چه ترتیبی عمل کنیم ؟

شما ۳۰ روز مهلت دارید تا برای اصلاح و تکمیل اظهارنامه و ضمائم آن از طریق بخش ثبت انواع درخواست به روش زیر اقدام نمایید.

آیا برای پیگیری اظهارنامه اختراع نیاز به مراجعه حضوری است ؟

خیر تا زمان ابلاغیه افتتاح پرونده فیزیکی متقاضیان می توانند با ورود به حساب کاربری خود در سامانه ثبت اختراع از وضعیت پرونده خود آگاهی یابند.

پس از ابلاغیه پذیرش چه اقداماتی جهت دریافت گواهی نامه اصلی اختراع لازم است ؟

پس از چاپ و انتشار آگهی ثبت اختراع در روزنامه رسمی کشور ، مالکین و مخترعین اختراع با مرجعه به اداره و ارائه یک نسخه از آگهی چاپ شده در روزنامه رسمی پس از امضاء دفاتر ثبتی برای گرفتن ورقه اختراع اقدام نمایند .
در صورتیکه متقاضی و مالکین چندین نفر باشند باید همگی بصورت همزمان برای دریافت گواهی اقدام نمایند و یا اینکه به یکی از مالکین وکالت رسمی دهند.

بعد از دریافت پاسخ داوری از مرجع استعلام چه اقدامی باید انجام داد؟

پاسخ استعلام را از طریق سامانه الکترونیکی، از مرجع استعلام به اداره ارسال می گردد اما درصورتی که مرجع شما جزو مراجع غیر الکترونیکی است پس از دریافت پاسخ استعلام از طریق بخش ثبت انواع درخواست و انتخاب گزینه “ارسال پاسخ مرجع استعلام” تصویر پاسخ استعلام را در بخش بارگذاری ضمائم پیوست کنید.

زمانی که امکان ورود به صفحه  پرداخت اینترنتی یا صفحه  مشاهده وضعیت پرونده نیست چه مشکلی وجود دارد؟

مشکل از مرورگر شماست لطفا از نسخه اصلی و به روز رسانی شده مرور گر ترجیها فایرفاکس استفاده نمایید.

نحوه پرداخت اقساط اختراع چگونه است؟

معمولا زمان پرداخت اقساط از طریق پیامک اطلاع داده می شود و می توانید از طریق ورود به حساب کاربری خود اقساط را پرداخت نمایید.

در صورتی که به علت اتمام مهلت تایین شده امکان پردخت اینترنتی نباشد می توانید با مراجعه حضوری به اداره جهت بروز رسانی و پرداخت اقساط اقدام نمایید.

آیا می تواند دانشگاه یا یک شرکت یکی از مالکین اختراع باشد، در این صورت اظهارنامه به چه صورت تکمیل گردد؟

بله ، در این صورت هنگام تکمیل مشخصات در زمان ارسال اظهارنامه، در بخش معرفی مالکین با انتخاب گزینه شخصیت حقوقی مشخصات شرکت یا دانشگاه وارد می گردد. درصورتی که دانشگاه یا شرکت شخصیت متقاضی ثبت باشد باید شخصی را به عنوان وکیل امور ثبت اختراع معرفی کند. جهت معرفی وکیل  در بخش معرفی نماینده قانونی، نوع نماینده را “وکیل رسمی” انتخاب و پس از وارد کردن مشخصات شخص معرفی شده در قسمت ضمائم معرفی نامه (نامه ی دانشگاه که شخص را به عنوان نماینده تایید می نماید وارد نموده) و سپس “وکالتنامه معتبر برای شخص مورد نظر” را پیوست و در بخش روزنامه تاسیس، تصویر مجوز تاسیس دانشگاه را پیوست نمایید.

آیا می توان یک شخصیت حقوقی مثل شرکت یا دانشگاه را به عنوان مخترع معرفی کرد؟

خیر، مخترع یک شخصیت حقیقی است و شخصیت حقوقی تنها می تواند در بخش آدرس سازمانی و یا به عنوان مالک ذکر گردد.

 

تفاوت ثبت اظهارنامه با ثبت اختراع چیست؟

ثبت اظهارنامه به معنی زمان ارسال ادعا و مدارک اختراع جهت بررسی است که این تاریخ به عنوان تاریخ ثبت اختراع در گواهی ذکر می گردد. از زمانی که اظهارنامه در سامانه ثبت می گردد و شماره پیگیری دریافت می نمایید شما حق تقدم جهت دریافت امتیاز اختراع دریافت کرده اما ثبت اختراع به زمان دریافت گواهی اختراع اشاره دارد. شما از زمان ثبت اظهارنامه مجاز به افشا و انتشار مقاله اختراع ادعایی خواهید بود و نیازی به  انتظار تا زمان طی کردن مراحل و دریافت گواهی نیست.

 

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *