تاریخ امروز:شنبه , ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

مراحل ثبت و بررسی اظهارنامه

مراحل ثبت و بررسی اظهارنامه اختراع

توجه: تسلیم اظهارنامه اختراع تنها از طریق الکترونیکی امکان پذیر بوده و متقاضیان ثبت اختراع می توانند از طریق این آدرس اظهار نامه خود را تسلیم اداره اختراع نمایند.

ثبت اظهارنامه اختراع

اظهارنامه و مدارک را تکمیل و از بخش http://ipm.ssaa.ir  سامانه ثبت اسناد و املاک کشوری ارسال نمایید.

  • منتظر دریافت پیام کوتاه تایید ارسال پس از ثبت اظهارنامه باشید .

بررسی مقدماتی

– تکمیل بودن یا  عدم تکمیل بودن مدارک و ضمائم اظهارنامه : در صورتیکه اظهارنامه مطابق استانداردهای تایین شده آن تنظیم نشده باشد کارشناس اقدام به صدور اخطار رفع نقص می نماید و متقاضی ظرف ۳۰ روز مهلت دارد تا نسبت به اصلاح یا تکمیل مدارک اقدام نماید.

در صورتیکه اظهارنامه تکمیل باشد در مرحله بعدی اختراع بر پایه کلیه واژهای استنباطی مورد بررسی و جستجو قرار خواهدگرفت و در صورتیکه اختراعاتی مشابه اختراع مورد ادعا مشاهده گردد ابلاغیه وجود اختراعات مشابه به متقاضی صادر میگردد تا در صورتیکه اختراع خود را مشابه اختراعات سابق بداند بصورت مستدل جدید بودن و گامهای ابتکاری و مزایای اختراع خود را نسبت به اختراعات پیشین بیان نماید .

  • استعلام:

درصورتی که دفاعیه این مقایسه مورد قبول کارشناس قرار گیرد ،کارشناس اقدام به استعلام از مراجع ذیصلاح می نماید و اداره اختراع یک نسخه از استعلام و ضمائم اظهارنامه اختراع  را به مرجع ذیصلاح ارسال می نماید و پاسخ استعلام نیز معمولا از طریق همین سامانه دریافت می شود  .

در صورتیکه مرجع استعلام اختراع را از نظر (جدید بودن در سطح جهان– نوآوری گام ابتکاری و قابلیت ساخت و کاربرد صنعتی) تایید نماید مرجع ثبت موضوع را از طریق سامانه به اداره ثبت اختراع اعلام می نماید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *