تاریخ امروز:شنبه , ۲۱ تیر ۱۳۹۹

آشنایی با فرآیند ثبت اختراع

فرآیند ثبت اختراع

جهت ثبت اختراع لازم است از طریق سامانه مربوطه اظهارنامه خود را به مرجع ثبت ارائه نمایید، درصورتیکه هریک از مخترعین یا مالکین اختراع قبل از تسلیم اظهارنامه اختراع خود را بصورت هر صورت (کتبی درقالب کتاب و مقاله و… یا شفاهی، ازطریق شرکت درنمایشگاه یا جشنواره) در معرض دید عمومی قرار دهد، افشا عمومی محصوب می گردد و به منزله این است که با علم و اطلاع اقدام به افشای اختراع در نزد عموم نموده و به نوعی اطلاع رسانی عمومی صورت گرفته است که این مسئله درصورتی که ثبت اظهارنامه صورت نگرفته باشد و یا درصورتیکه متقاضی در مهلت ۶ ماه پس ازافشا، نیز اقدام به تسلیم اظهارنامه صورت نگیرد حق امتیاز ثبت این اختراع از دست رفته ومشمول قوانین افشای عمومی می گردد. در در حالی است که افشای عمومی پس از تسلیم اظهارنامه نه تنها مشکلی در مراحل ثبت ایجاد نمی کند بلکه امکان ثبت اختراع توسط سایر اشخاص را در آن کشور و سایر کشور ها کاهش می دهد زیرا داوران و کارشناسان بررسی اختراعات در آینده با سهولت بیشتری به سوابق قبلی اختراعات مشابه دسترسی و اطلاع پیدا می کنند.

نحوه و شرایط و زمان مناسب تسلیم اظهارنامه اختراع

اهمیت زمان: تسریع در تسلیم اظهارنامه اهمیت ویژه ای دارد؛ هرکسی اظهارنامه اختراع را در تاریخ و زمان مقدم تری تسلیم اداره اختراعات نماید حق ثبت اختراع را بدست آورده است و اگر کسی مدعی حق تقدم باشد باید دلیل و مدرک لازم ارائه نماید تا خلاف آنر اثبات کند.

اهمیت تنظیم اظهارنامه استاندارد: مهمتر از تسلیم اظهارنامه مقدم تنظیم و تکمیل صحیح آن است و عجله در تسلیم اظهارنامه بدون ارائه محتویات لازم مثل شرح و توصیف، نقشه فنی و ادعانامه و یا عدم تکمیل صحیح آن نمی تواند موثر باشد و چه بسا اختراعی که با سرعت تسلیم شده  فاقد شرایط شناخته و رد شود و یا به دلیل عدم آگاهی از اصول تنظیم متن های مهمی همچون ادعانامه در آینده نتواند از فنوری و نوآوری های ادعایی حمایت و حفاظت لازم صورت گیرد و این مسئله توفیق تجاری شمار را در آینده تحت تاثیر قرار داده و دچار خدشه کند.


محتویات ومندرجات اظهارنامه اختراع

اظهارنامه ثبت اختراع باید حاوی نکات زیر باشد:

  • مشخصات مخترع و مالکان طرح و نماینده قانونی
  • آدرس سازمانی هر یک از متقاضیان

  • عنوان اختراع و ترجیها همراه با معادل انگلیسی عنوان.

در ایران جستجوی بسیاری از اختراعات در بانکهای اطلاعاتی بنابر کلید واژه های عنوان اختراع صورت میگیرد فلذا عنوان مناسب دارای اهمیت بسیاری می باشد. عنوان اختراع باید مختصر وگویای ویژگی های اختراع  و حداکثر تا ۱۰ کلمه باشد تا علاوه بر امکان جستجوی بهتر سوابق موجب تسریع در فرایند ثبت گردد همچنین عنوان مناسب موجب میگردد که سایر افراد از اختراع مطلع شده و بالتبع امکان و احتمال ایجاد شرایط مناسب جهت خرید و در اختراع فراهم می گردد و نکته دیگر اینکه عنوان اختراع نباید توصیفی و حالت تبلیغاتی داشته باشند و از درج عباراتی همچون بهترین، موثرترین، جدیدترین و قوی ترین یا عالی ترین خودداری گردد و ترجیحا عنوان صحیح اختراع به زبان انگلیسی نیز در اظهارنامه درج گردد.

  • درصورت درخواست حق تقدم تاریخ، محل و شماره اظهارنامه خارجی در بخش مربوطه اعلام گردد.

در اعلام اختراع تکمیلی یا بهبود یافته (IMPROVEMENT OF PATENT) اطلاعات مربوط به اظهارنامه اصلی (شامل: شماره و تاریخ ثبت)در اظهارنامه تکمیلی ذکر و در تسلیم آن نکات زیررعایت گردد:

  • ذکر شماره و تاریخ اولین اظهارنامه ؛
  • پیوست فایل های اصلاح شده اظهارنامه شامل اصلاح شرح و توصیف، ادعانامه، نقشه فنی و خلاصه توصیف جدید مذکور .
  • شماره گذاری صفحات باید به عدد فارسی و به نحوی باشد صفحه اول توصیف اختراع صفحه شماره یک اظهارنامه بشد و به ترتیب تا پایان ادعاها صفحات شماره گذاری گردد.
  • تعیین طبقه بین المللی اختراع ؛
  • علاوه بر سیستم جستجو اساس کلیدواژه عنوان و گام ابتکاری (KEYWORD) سیستم جستجوی دیگری که مبتنی بر موضوع ثبت اختراع (PATENT SUBJECT MATTER) است وجود دارد بر اساس طبقه بندی و زیر شاخه های آن عمل می کند. و این امر براساس موافقتنامه استراسبورگ که پایه و مبنای سیستم طبقه بندی بین المللی IPC است انجام می شود و کشورهای زیادی این سیستم واحد بین المللی برای طبقه بندی وجستجوی اختراعات استفاده می کنند.
  • نمایی از مجموعه فرایندها و مراحل ثبت اختراع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *